Rozhovor se Šárkou Kalvodovou

Kdy vznikla značka KalvodaDesign a proč jste se rozhodla vstoupit do světa designového nábytku?

Moje cesta do světa designového nábytku byla dlouhá – často jsem se stěhovala – tady v Česku i do zahraničí, ale vždy mi něco chybělo. Něco, co by mi dávalo pevný bod v mém životě, něco, co dělá dům či byt domovem. Vzpomínáte někdy na babičku? Ta moje měla krásnou velkou skříň, která vždy při otevření zavrzala, ale to vrzání pro mě znamenalo jediné – krásnou vůni mýdla, které babička vkládala mezi prádlo, a vždycky nějaké překvapení, které si tam babička pro mě schovávala. A ten pocit vzrušení a radosti mě naplňuje dodnes. A nyní když otevřu skříň Chickaree, tak ve mně znovu vyvolá ten pocit vzrušení.

Shodou okolností „babiččinu kouzelnou skříň“, která je stále funkční a kterou vyráběl olomoucký řezbář a proslavil ji také v zahraničí. Moje hledání toho kousku domova, který si člověk s sebou může vzít kamkoliv, mě přivedlo k vytvoření skříně Chickaree, jejichž výroba navazuje na místní tradici. 

Samotná značka KalvodaDesign vznikla před několika lety, nicméně dílna, ve které náš nábytek vzniká, má s výrobou více než 20leté zkušenosti. Kvalifikovaní řemeslníci byli pro rozjezd značky a výrobu našich skříní nutností, protože způsob výroby skříní Chickaree navazuje na tradici 30. let minulého století. Tento způsob výroby kromě odborných znalostí vyžaduje také praxi, což kolegové z dílny mají. Díky tomu jsme schopni garantovat vysokou kvalitu provedení, při které dodržujeme speciální podmínky výroby a můžeme tak poskytnou 10letou záruku.

 

Hlavním produktem z Vašeho současného portfolia jsou tedy skříně Chickaree. Má tento název něco společného s veverkou neboli čikarí Douglasovým?

Veverka čikarí je jako jedna z mála veverek aktivní celoročně a neukládá se k zimnímu spánku. Já veverky miluji od malička, a protože i my v KalvodaDesign chceme být celoročně aktivní jako tato veverka a čerpáme z ní inspiraci, rozhodli jsme se po ní pojmenovat naši řadu skříní a je i naším symbolem aktivity. Máme z ní i logo, protože to jsme prostě my.

 

Čím se skříně Chickaree liší od jiných skříní dostupných na trhu? Co je dělá tak výjimečnými? Jejich funkčnost, estetické pojetí nebo barevnost?

Skříně Chickaree vynikají kvalitou a především pak svým designem, který je patrný na každém milimetru. Nemusíte se bát ji ukázat zezadu či zevnitř. Řekla bych, že nejkrásnější je vlastně otevřená. Je vyrobena technikou z 30. let 20. století - kolíkové spoje, lakování, které zachovává strukturu dřeva a ukazuje, jak dřevo dýchá. Korpus je udělaný z masivní laťovky, díky čemuž je skříň lehčí. Moderní kování i oblé kovové rohy jsou inspirovány Fengshui, aby skříň, když je zavřená neměla žádné ostré rohy.

 

Skříně Chickaree jsou vyráběny v několika barevných variantách. Které barvy jsou nejpopulárnější? Vyrábíte skříně také v přírodních odstínech?

Všechny bary jsou oblíbené. Je to vždy podle designu prostoru toho, kdo si ji objednává. Červenou barvu si volí lidé, kteří mají rádi aktivní život. Atraktivně vypadá oranžové provedení, tu volí veselí lidé. Modrá má zajímavý odstín a preferují ji lidé spíše klidnější. O přírodní variantě jsme zatím neuvažovali, protože barevnost je jedním z hlavních rysů KalvodaDesign. Ale tím samozřejmě neříkám, že bychom v budoucnu zákazníkům a případné zvyšující se poptávce po přírodním provedení, nevyhověli.

 

Kde mají zájemci možnost Vaše skříně koupit (e-shop, sítě obchodů apod.)? Distribuujete skříně Chickaree jen v tuzemsku nebo máte zákazníky také v zahraničí?

Skříně Chickaree si můžou lidé objednat přes naše webové stránky. Zákazníci, kteří potřebují s výběrem poradit, mají možnost kontaktovat mě telefonicky. Vzhledem k doplňkovému servisu, který poskytujeme zákazníkům, jsme zatím realizovali zakázky jen v tuzemsku, ale plánujeme v nejbližší době prorazit i do zahraničí. V současné době připravujeme také místo v Praze, kde si bude moct skříň prohlédnout i široká veřejnost. Zatím hledáme to ideální místo, kde bude designově vynikat, kde se stane opravu krásným a hlavně funkčním doplňkem.

 

Co je cílem značky KalvodaDesign a čeho byste chtěla dosáhnout?

Cílem je, aby každý člověk měl vždy pocit domova, který si vezme s sebou. Chtěli bychom, aby se naše skříně – stejně jako kouzelná skříň mojí babičky, staly součástí života a provázely jejich majitele po celou dobu. V dnešní době jsme přestali pečovat nejen o věci, ale i o sebe a naše vztahy – při sebemenším zavrzání či známce nelibosti hned měníme staré věci za nové v domnění, že pak budeme šťastnější. Dříve lidé věci opravovali, vážili si jich, respektovali je. A my se v KalvodaDesign k této tradici vracíme – v případě potřeby skříň i zrestaurujeme nebo opravíme. A protože si vážíme také přírody, za každou vyrobenou skříň vysazujeme jeden dub a alespoň částečně vracíme přírodě to, co jsme si vzali.

Také chceme ukázat, že české ruce stále umí vyrábět kvalitní nábytek na celý život. Chtěla bych, aby každý zažil ten pocit, kdy každý nový domov začíná právě jeho skříní Chickaree, kam si uloží nejen oblečení a věci denní potřeby, ale bude to ta jeho kouzelná skříň se skrytými zásuvkami a tajnými místy, kam si schovává své nejdůležitější věci. Stejně jako každý nový majitel je jedinečný, jsou unikátní i naše skříně a jen společně budou tvořit ten krásný příběh.

Myšlenkou KalvodaDesign je právě ta harmonie, kterou nám domov přináší. Z hlediska Fengshui, kterému se věnuji již více než 10 let, je harmonie velmi důležitá. A i taková zdánlivá maličkost jako zaoblené rohy skříní Chickaree nám pomůže vytvořit si pozitivní a harmonický domov. A skříně Chickaree jsou právě tím kouskem domova, který si vždy vezmeme s sebou, ať už bychom se stěhovali kamkoliv. Nedávno se mi svěřila jedna zákaznice, proč koupila naši skříň pro svou dceru. Vybrali ji proto, že až dcera půjde z domu, vezme si skříň sebou a ať bude kdekoliv na světě, bude tam s ní a bude mít pevný bod ve svém životě a dcera bude mít vždy kousek domova s sebou. I takto se dá pochopit myšlenka KalvodaDesign.

 

Na závěr jedna všetečná otázka... Máte Vy sama doma skříň Chickaree nebo jste jako ta příslovečná kovářova kobyla a ševcova žena, která chodí bosa?

Nedávno jsem se stěhovala a moje skříň Chickaree je připravena, že se brzy přestěhuje za mnou. Těším se na svůj kus domova a až ji zase naplním svým oblečením a dárky pro lidi, které mám ráda.